Обявиха победителите в международния архитектурен за площад „Централен“ в Пловдив
Проектът на португалското архитектурно бюро FORA е класиран на първо място в международния конкурс за обновяването площад Централен в Пловдив.
Идейният проект на SMARCK студио от Италия е класиран на второ място, а на трето – проектът на Veit Eckelt, Sigmund Eckelt, Philipp Mecke, Ana Fillipovic от Германия.
Решението е взето от международно жури в състав арх. Саша Бегович (Хърватска), арх. Асер Ортега (Холандия), арх. Елена Аргирова (Франция), арх. Илко Николов, председател на Общинския съвет в Пловдив, арх. Румен Русев, главен архитект на Община Пловдив, арх. Любо Георгиев, директор на Оne Architecture Week и Милена Металкова, преподавател в УАСГ, София.
В рамките на конкурса бяха разгледани 125 проекта от 41 държави. В оценяването се включи и eкспертна комисия от представители на Министерство на културата, Съюза на архитектите в България, Камарата на архитектите в България, Фондация "Пловдив 2019", юристи.
На финала сме на един конкурс, който нямаше противници. Това е изключително радостно събитие за Пловдив, което показва, че се върви по правилния и консенсусен път, в който да се включи и обществеността, заяви кметът инж. Иван Тотев при обявяването на резултатите. Той подчерта, че площад „Централен“ е фокусна тема от първия ден на този мандат на управление. В подкрепа на думите си кметът Иван Тотев посочи разкопките на Форума, обновяването на Цар Симеоновата градина, предстоящия етап от завършването на Одеона.
Всичко това са стъпки към мащабната модерна визия за бъдещия площад „Централен“, допълни още кметът на Пловдив инж. Иван Тотев.
Членовете на международното жури арх. Илко Николов и арх. Любо Георгиев съобщиха, че решението за победителя е взето в пълен консенсус. Проектите са били анонимни, като никой не е знаел кой автор стои зад съответния номер, а оценяването е ставало по ясни критерии.
За проекта-победител арх. Любо Георгиев от името на журито обясни: „За нас това предложение е изключително ясно, то създава добре разделени ясни функционални зони. Съдържа много добър потенциал за социализация на археологията и възможност за съжителство на два площада – съвременен и античен. Прави добри връзки със съществуващата градска тъкан, връща идеята за продължение на главната улица в посока юг, много добър баланс между ново и старо, съдържа много на брой добре издържани проектантски решения“.
В проекта е заложено още паркингът пред хотел „Тримонциум“ да се премахне за сметка на нов подземен паркинг между хотела и бившия Партиен дом, а на мястото на сегашния да се разкрие нова археология.
Основната идея на екипа от Португалия е мащабен подземен музей на античния Филипопол на 3-то и 4-то ниво, който в по-голямата си част да е покрит с метална конструкция, облицована с камък или дърво, което представлява съвременния площад. На Античния площад ще се слиза по специални рампи. Този идеен проект предвижда двата площада да имат отделен живот, което позволява непрекъсната работа по разкопките.
Според журито, това е един мегапроект, който цели с един замах може да реши проблемите на площад „Централен“.
Проектът на италианското студио SMARCK предвижда на площада да има квадратна конструкция на второ ниво - тип пасарелка, от която могат да се разглеждат разкопките.
Класираният трети идеен проект на германското студио залага на високи колони за осветяване, които са разположени на изток, на юг и на запад - зад Западните пропилеи.
Подробностите за проектите могат да се видят на сайта на конкурса plovdivsquare.com, а на Главната улица ще бъде подредена изложба с проектите предложения, които всеки гражданин да може да види, съобщи кметът на Пловдив инж. Иван Тотев. Той каза още, че трите най-добри предложения ще бъдат разгледани от Експертния съвет на Община Пловдив. Следва общественото обсъждане и решение на Общинския съвет.